ТРЕЋИ ПУТ САНИРАНО КЛИЗИШТЕ У ЈАБЛАНИЦИ

Средствима од 7.000 КМ, која је дијелом донирала општина, а дијелом мјештани, у Лопарама је трећи пут од катастрофалних поплава 2014. године санирано клизиште у Мјесној заједници Јабланица. Начелник Лопара Радо Савића рекао је Срни да је путна комуникација у Јабланици санирана како би 15 домаћинстава било повезано са центром ове општине. „На овој локацији трећи пут санирамо клизиште, а ријеч је о великом клизишту, огромној површини земље која се креће према јабланичкој ријеци и за њену потпуну санацију неопходна су велика финансијска средства“, навео је Савић. Он је истакао да је штета изазвана клизиштима и поплавама у 2014. и 2015. години процијењена на 15,5 милиона КМ. „Највећа штета је на породичним стамбеним објектима, а оштећено је 500 кућа, од којих је више од 100 имало трајно оштећење. Преостале куће могу да буду саниране“, нагласио је Савић. Он је додао да је до сада изграђено 49 стамбених објеката. „Општина Лопаре укључила се у програм који води УНДП и у наредној години очекујемо изградњу 20 нових кућа, а средствима ЕУ до краја овог пројекта и изградњу преостале 44 куће“, каже Савић. На подручју општине Лопаре у 2014. и 2015. години забиљежено је више од 1.500 клизишта.