САДЊА ШЉИВИКА НА 50 ХЕКТАРА

Драган Јовић, који живи и ради у Аустрији, а поријеклом је из мајевичког мјеста Прибој, рекао је да намјерава да засади шљивик на 50 хектара површине у Горњем Мачковцу код Лопара са 40.000 садница.
Начелник општине Лопаре Радо Савић посјетио је воћњак и, заједно са Јовићем, засадио садницу, те истакао да је овај пројекат обнавља воћарство на Мајевици.
„Ми смо у претходној држави били познати као шљиварски крај. Ово је први велики воћњак који се гради и биће примјер свима у Републици Српској“, рекао је Савић новинарима.
Он је напоменуо да ће овом инвеститору у воћарство бити понуђено још земље којом располаже ова мајевичка општина.
„Инвеститор је дошао са приједлогом о улагању и врло брзо смо се договорили на обострано задовољство и до сада је све што је обећао и испунио“, навео је Савић.
Јовић планира да шљиву извози на тржиште ЕУ и да, како каже, оживи воћарство на Мајевици.
„Квалитет земљишта, климатски услови и овај амбијент планине Мајевице је одличан предуслов за узгајање воћа и бављење воћарством“, истакао је Јовић.
Он планира у овој години засадити 21.000 стабала шљиве сорти чачанка, љепотица, стенли.
„Садимо тренутно први дио воћњака површине 27 хектара, а потом ћемо и на преосталих 23 хектара“, рекао је Јовић.
Он је додао да ће воћњак „Јелена“, када буде завршен, имати више од 40.000 садница шљиве.
Јовић је захвалио руководству општине Лопаре на подршци и разумијевању за реализацију овог великог пројекта.