ПРОЈЕКАТ „ЈА ГРАЂАНИН“ – ДЕФОРМИТЕТ КИЧМЕ КОД МЛАДИХ

У оквиру пројекта „Ја грађанин“ из предмета Демократија и људска права, ученици IV разреда гимназије СШЦ „Вук Караџић“ Лопаре данас су разговарали са начелником општине Лопаре Радом Савићем и представили њихову тему за овај пројекат „Поправљање деформитета кичме код младих“. У оквиру предмета Демократија и људска права ученици уче о основним облицима друштвеног организовања, институцијама власти, циклусима јавне политике и другим демократским процесима јавног одлучивања као и способности и вјештине потребне за компетентно дјеловање у заједници. „У разговору са нашом наставницом демократије индетификвали смо овај проблем као важан и кренули смо у реализацију пројекта. Циљ нам је да када се отвори Центар за базичну рехабилитацију у оквиру Дома здравља Лопаре да се уведе обавезан преглед кичме за млађе особе. У оквиру прјекта одржаће се и предавње у циљу подизања свијести за младе и указати на проблем деформитета кичме. Ово је проблем на који се може утицати ако се на вријеме обрати пажња. Драго нам је што је овај проблем наишао на разумијевање и пордшку како начелника општине тако и директора Дома здравља“, рекла је ученица четвртог разреда гимназије, Сузана Савић. „Општина Лопаре подржава ученике и овај пројекат, јако је важно да ученици учествују у јавној политици, идентификују проблеме од посебног друштвеног значаја, истражују постојеће и алтернативне мјере јавне политике, критички размишљају, изналазе и заговарају ефикасна рјешења за уочене проблеме“, рекао је начелник општине Радо Савић.