LOPARE DOMAĆINI UDRUŽENjU „KORENI“ I DRŽAVNIM SEKRETARIMA REPUBLIKE SRBIJE


Udruženje dijaspore „Koreni“ u Loparama danas održava inicijativnu sjednicu za osnivanje u Republici Srpskoj.

Sastanku su prisustvovali državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Vlade Srbije Nemanja Stevanović i državni sekretar u Ministarstvu za zaštitu životne sredine Vlade Srbije Branislav Blažić i načelnik opštine Lopare Rado Savić.

Predsjednik udruženja Stojan Stevanović, koji je rodom Majevičanin a živi i radi u Švajcarskoj zahvalio se gostima na današnjem prisustvu i napomenuo da je misija udruženja da spoji maticu i dijasporu.

„Nakon osnivačke skupštine koja je održana u Novom Sadu, radimo na osnivanju regionalnih odbora u Srbiji i Republici Srpskoj“, rekao je Stevanović novinarima.
On je izrazio očekivanja da će se povezati matica i dijaspora a posebno kada su u pitanju ulaganja dijaspore u maticu.

Predsjednik Inicijativnog odbora „Koreni“ Milan Gutić pojasnio je da udruženje čine tri stuba, prvi stub je matica, drugi stub je dijaspora i Srbija u regionu i treći stub su prijatelji Srbije.

„Potrebno je istorijski sagledati odnos matice i dijaspore, te da im je zajedničko da uvijek neki nerješeni odnosi u matici prave dijasporu“, rekao je Gutić.

Državni sekretar u Vladi Srbije Nemanja Stevanović izrazio je zadovoljsto prisustvom u Loparama, i ukazao na značaj saradnje matice sa dijasporom.

„Srpska nacija je što zbog istorijskih procesa što zbog ekonomskih razloga u dvadesetom vijeku postala nacija izrazite dijaspore, i time se priključili nacijama kao što je Grčka, Jevrejska koje su tradicionalno imale veliki dio stanovništva u dijaspori“, rekao je Stevanović novinarima.

Stevanović je istakao da srpska dijaspora ima vrhunske stručnjake širom svijeta te da on kao član komisije za odlikovanja predsjednika Srbije Aleksandra Vučića ističe primjere dostignuća u medicini srpskih stručnjaka.

„U prošloj godini predsjednik Vučić je odlikovao za Dan državnosti Srbije, ljekara Bojovića iz dijaspore koji živi i radi u Bostonu /Americi/ koji je izvršio prvu transplataciju lica na svijetu, i ljekara Milenkovića koji živi i radi u Geteborgu /Švedska/ koji je izvršio transplataciju materice“, naveo je uspijehe ljudi iz dipaspore Stevanović.

On je naveo podatak da je u Srbiji u protekloj godini bilo 2,3 milijarde deviznih doznaka iz dijaspore.

Državni sekretar u Ministarstvu za zaštitu životne sredine Vlade Srbije Branislav Blažić rekao je da građenje mostova prema dijaspori budućnost opstanka srpskog naroda sa obje strane rijeke Drine.

„Srbi su rasejan narod, danas imamo odliv mozgova, što je uz smanjen natalitet najveći udarac. Građenje mostova prema dijaspori je budućnost ne samo razvoja nego i opstanka srpskog naroda, to znanje, iskustvo, potencijal koji tamo imamo i investicioni, stručni i naučni je nama neophodan da održimo korak sa razvijenim svijetom“, rekao je Blažić.

Načelnik opštine Lopare Rado Savić pozdravio je učesnike današnjeg sastanka u ime domaćina i istakao pozitivna iskustva saradnje ove opštine sa majevičkom dijasporom koja je iznjedrila brojne projekte koji su poboljšali kvalitet života stanovnika majevičkog kraja.

„Saradnja traje godinama unazad, otvoreni su privredni subjekti i radna mjesta, značajna su ulaganja dijaspore u zavičaj, izgrađeni su Bazeni, stambene zgrade, ulaganje u poljoprivredu, podignuti su voćnjaci“, podsjetio je Savić i najavio nove projekte ljudi iz dijaspore u opštinu Lopare.