VLADIKA FOTIJE: SVETI STEFAN DEČANSKI ZAŠTITNIK KOSOVA I METOHIJE, SRBIJE, REPUBLIKE SRPSKE I SVIH SRBA

 

Sveti Stefan Dečanski, kojeg danas proslavljamo je zaštitnik Kosova i Metohije, Srbije, Republike Srpske i svih prostora gdje žive pravoslavni Srbi, poručio je Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Fotije u besjedi u Crkvi Svetog Sisoja u Pukišu kod Lopara gdje je služio Svetu liturgiju.

„Neka Sveti Stefan Dečanski bude u pomoći da naše Sveto Kosovo ostane u našim rukama, srcima i tako ćemo ga sačuvati, ali i svaki pedalj naše zemlje i ovde u Republici Srpskoj i u svim mjestima gdje živimo. Sačuvaćemo jedino ako ljubav imamo prema toj zemlji, prema Crkvi koja je na toj zemlji“, rekao je u besjedi Vladika Fotije.

On je pozvao vjernike da imaju međusobnu ljubav i da će po tome biti prepoznati kao veliki, kao ljudi blagosloveni i kao ljudi koji idu putem koji su išli sveti preci i podsjetio da je tako govorio blaženopočivši Patrijarh Pavle.

Nakon liturgije i lomljenja slavskog kolača, održan je pomen-parastos u Memorijalnom centru „Stara voda“ u kome je spomen-obilježje za 104 mučki ubijena srba u Drugom svjetskom ratu iz loparskog mjesta Mirosavci kao i spomen-obilježje za tri poginula borca Vojske Republike Srpske odbrambeno-otadžbinskog rata.

Načelnik opštine Lopare Rado Savić prisustvovao je liturgiji i parastosu istakavši da ova majevička opština zajedno sa Crkvom, školom i Mjesnoj zajednicom Pukiš obilježava praznik i pomen poginulim borcima odbrambenog rata i nevino ubijenim srbima iz Drugog svjetskog rata.

„Ovaj Memorijalni centar služi kao opomena budućim generacijama ali i šalje poruku da se Srbi bore za mir i prosperitet kao svoj vrhunski ideal“, istakao je Savić.

On je podsjetio da je opština Lopare pomogla u izgradnji Crkve, ali i zajedno sa Vladom Republike Srpske, Brčko Distrihtom u izgradnji putne infrastrukture, mjesnog doma i raznim podrškama višečlanim porodicama.

U Mjesnoj zajednici Pukiš živi 70 domaćinstava.