ОБИЉЕЖЕН МЕЂУНАРОДНИ ДАН ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ

Низом активности у Лопарама је обиљежен Међународни дан особа са инвалидитетом. На ту тему, у основној школи „Свети Сава“, за ученике другог разреда је организована радионица.Ана Бошковић, асистент у настави и дефектолог по занимању, је саопштила да је циљ поменуте радионице да се дјеца науче толеранцији и препознавању особа са инвалидитетом, поштивању различитости, као и развој емпатије код дјеце.„У нашој школи имамо дјеце са потешкоћама у развоју, која су укључена у редовно образовање“, рекла је психолог Сања Ђурић. Она је навела да се кроз радионице жели истаћи значај инклузивног образовања које између осталог подразумијева и то да се ученицима пружи шанса да развију своје способности сходно својим могућностима. Предсједник Удружења параплегичара општине Лопаре Перо Савић је позвао чланове и инвалидне особе да се окупе на овај дан у њиховим просторијама. Он је том приликом инвалидним особама уручио и скромне поклоне.„Међународни дан особа са инвалидитетом је само један дан у календару, али током цијеле године друштво треба посвећивати пажњу особама са инвалидитетом у разним областима као што су здравство, школство, култура и спорт“, истакао је Савић.Од свог оснивања 1945. године, Уједињене нације /УН/ истичу своју посвећеност и позивају на стварање инклузивних, приступачних и одрживих друштава и заједница – нарочито усвајањем Универзалне декларације о људским правима 1948. године. Током времена , УН су свој фокус усредсредиле на промовисање добробити за људе који живе са инвалидитетом, а 1992. године затражиле су да се 3. децембра сваке године обиљежи Међународни дан особа са инвалидитетом.