ВИДОВДАН – КРСНА СЛАВА ХРАМА У РАСТОШНИЦИ

У мајевичком селу Растошница обиљежен је Видовдан, крсна слава цркве Светог великомученика кнеза Лазара.„Растошничка парохија је до 1992. године била самостална и бројала је преко 750 домаћинстава, данас на жалост под силом терора народ је расељен и избјегао и остало је свега 65 кућа у којима живи укупно око 120 становника“, рекао је протојереј-ставрофор Зоран Илић, парох Прибојске парохије којој сада припада и Растошница. Он је навео да то село проживљава судбину свих села Федерације БиХ у којима живе Срби и да у остваривању својих права наилазе на велике потешкоће.„Планирамо да, уз помоћ парохијана, поред цркве градити Светосавски дом. Начелник општине Лопаре је обећао материјалну помоћ у том пројекту и захвалан сам њему и органима управе што нас прате у нашим напорима да вратимо живот у Растошници“, истакао је Илић.Начелник општине Лопаре је рекао да је обиљежавање славе храма у Растошници важно не само за ово село него и за све православне Србе.„Данас смо се окупили код храма са Растошничанима, који овдје живе и којих је јако мало и онима који су се раселили и због ратних недаћа морали напустити своје домове“, навео је Савић.Он је рекао да је данас са мјештнима разговарано о побољшању живота у Растошници, те да ће општина Лопаре, у складу са својим могућностима помоћи све пројекте који ће бити реализовани на подручју Растошнице.Растошница је прије рата била дио општине Зворник, а након потписивања Дејтонског споразума село је територијално припало општини Сапна у Федерацији БиХ.У селу постоји још једна црква Светог великомученика кнеза Лазара која је, прије више од четрдесет година, била потопљена због изградње вјештачког језера за потребе Рудника и термоелектране Угљевик.