СТЕЋЦИ У ПИПЕРИМА – КУЛТУРНО ДОБРО ОД ВЕЛИКОГ ЗНАЧАЈА

Републички завод за заштиту културно-историјског и природног наљеђа континуирано спроводи своје активности на подручју општине Лопаре.Љиљана Врућинић, археолог и виши стручни сарадник у заводу разговарала је данас са начелником општине Лопаре Радом Савићем и упознала га са радом на елаборату, који ће за ову локалну заједницу, ускоро бити завршен.„Ми смо до сада, у неким фазама, успјели да региструјемо око тридесетак, археолошких локалитета, прије свега из праисторијског периода и из периода пуног развијеног средњег вијека“, саопштила је Врућинићева новинарима.Она је навела да је фокус истраживања усмјерен на стећке, јер су они најрепрезентативнија јединица мјере када је у питању културно-историјско наслеђе Лопара.„У валоризовању култруно-историјског наслеђа већ је завршен елаборат којим би се некропола стећака у Пиперима, која представља у три групације раздвојену цјелину, прогласила културним добром од великог значаја“, истакла је Врућинићева.Начелник општине Лопаре је изразио захвалност Љиљани Врућинић на активностима које проводи на територији општине Лопаре. „То ћемо искористити да напрвимо услове да људи који долазе у Лопаре и занима их овај историјски период виде стећке, те да то буде једна од туристичких понуда“, навео је Савић.Он је рекао да зато треба укључити стручњаке из разних области како би се све представило на једном квалитетном нивоу.