ИЗЛОЖБА У ЛОПАРАМА У ЧАСТ 200 ГОДИНА ОД РОЂЕЊА ДОСТОЈЕВСКОГ

У Центру за културу Лопаре постављена је изложба „Два вијека Достојевског“ која ће трајати до сриједе (3. новембра). Изложбу је отворила Анастасија Владимирова Гајдаленок, аташе за културу Руске амбасаде у БиХ која је покровитељ овог културног догађаја. Она је саопштила да је изложба посвећена двијестотој годишњици од рођења Фјодора Михајловича Достојевског, једног од најпознатијих руских писаца.„Мени је веома драго да се тај дан памти и обиљежава овдје у Републици Српској и задовољство ми је што томе присуствујем“, рекла новинарма Гајдаленокова.Аташе за културу Руске амбасаде је истакла да је руска класична књижевност популарана на нашим просторима и да се изучава у школама, али да би она жељела да то буде на вишем нивоу, као и културна сарадња међу народима за шта има потенцијала. „Братске везе нашег народа са руским народом су велике и дубоке, а и ми на Мајевици имамо прилику да видимо ову сјајну изложбу захваљујући Руској амбасади у БиХ“, рекао је начелник општине Лопаре Радо Савић.Он је навео да су Срби велики поштоваоци и поборници руске културе и да је изложбом пружена прилика да се то приближи становницима локалне заједнице када је у питању Достојевски.„Мислим да је ово једна полазна тачка да напрaвимо културну сарадњу наше општине са неком од локалних заједница у Русији“, изјавио је Савић.„Желимо да млађу популацију, прије свега омладину, упознамо са класицима руске књижевности и да зближимо два народа“, рекао је Милош Керовић, директор Народне билиотеке „Десанка Максимовић“, која је организовала изложбу у Лопарама.