РЕНОВИРАНА ОСНОВНА ШКОЛА У КОРАЈУ КОД ЛОПАРА

Пригодном церeмонијом у Корају код Лопара представљени су завршени радови на реновирању Основне школе „Доситеј Обрадовић“.Церемонији су присуствоали амбасадор Сједињених Америчких Држава у Босни и Херцеговини Ерик Нелсон, начелник општине Лопаре Радо Савић и предсједник Скупштине општине Миленко Ристић .„Велико ми је задовољство што се данас налазим у Корају у Републици Српској на отварању реновиране школе ‘Доситеј Обрадовић’ „ -рекао је амбасадор Нелсон.Он је изразио захвалност директору школе и начелнику Лопара за њихову подршку и њихово ангажовање, те навео да је школа у Корају одабрана због тога што Корај виде као успјешну причу у проведби Анекса 7 Дејтонског мировног споразума.„То значи повратак људи њиховим домовима и изградња новог живота“ рекао је Нелсон.Амбасадор Нелсон је саопштио да га радује поновни сусрет са начелником Савићем који је са својим колегама оформио радну групу између општина на Мајевици.„Мајевица и мајевичко подручје је једно од најљепших у БиХ и јако је лијепо видјети да начелници општина преко међуентитеске линије разграничења сарађују и раде на томе да за грађане граде бољи живот“, нагласио је Нелсон.Он је додао да је 430 000 КМ уложено у реновирање школе. Начелник општине Лопаре је саопштио да је реновирање школе важно због добрих услова за дјецу како би она могла посветити раду и учењу.„Сигуран сам да ће из ове школе излазити добри будући интелектуалци, добре занатлије, а Корај је имао и академика“, навео је Савић. Он је изразио наду да ће се улагање у образовање наставити, те да ће, једна од слабости друштва у Републици Српској и БиХ, образовни систем бити снажнији и бољи, а зато су важни и материјални услови.„Ево данас овдје у Корају, захваљујући овој донацији и помоћи имамо практично услове на највишем нивоу“, додао је Савић.Основну школу „Доситеј Обрадовић“ похађа 116 ученика, од којих 72 у централној, а 44 ученика су у подручним основним школама у Пушковцу, Милином Селу, Миосавцима, Бобетином Брду, Мртвици и Кореташима. У овој школској години је уписано укупно 15 ђака првака, од тога 4 у Корају и 11 у подручним основним школама.На објекту централне школе у Корају, реновирањем је урађена фасада и утопљавање са стиропором од 10 центиметара, замјена столарије вањске и унутрашње, потков стреве, олуци и сливници.