ПАРАСТОС У ПУКИШУ

На празник Светог Стефана Дечанског – Мратиндан у селу Пукиш, општина Лопаре, служен је парастос за 104 пострадала мјештана села Миросаваци, који су мучки убијени од стране усташа 26. новембра 1941. године. Парастос је служен и за погинуле мјештане Пукиша у Другом свјетском рату, као и погинуле борце овог села у посљедњем одбрамбено-отаџбинском рату.Протојереј–ставрофор Славко Максимовић је у својој бесједи, након парастоса који је служио у Меморијалном центру „Стара вода“, рекао да је српски народ поднио велике жртве у претходним ратовима и да жртве невиних Миросавчана, од којих су неки и рођени и страдали у истој години, указују да српски народ није ни свјестан колико је страдао.„Нису страдали војници, страдали су недужни“, навео је Максимовић.Предсједник Скупштине општине Лопаре Миленко Ристић је рекао да је само један од заробљених мјештана Миросаваца, према изјавама свједока, тога дана бијегом успио избјећи смрт, те да је најтужнија ствар што су страдала дјеца, а најмлађа жртва била беба старости шест мјесеци.„Жеља нам је да се страдање недужних људи више нигдје и ником не деси“, поручио је Ристић.Предсједник Скупштине Брчко дистрикта Синиша Милић је истакао да је велики број оваквих стратишта у цијелој БиХ.„Ми морамо памтити и ове жртве, морамо памтити све жртве које су пале и у протеклом рату и у претходним ратовима из разлога што је ријеч само о Србима“, рекао је Милић.Он је подвукао да на наведена страдања мора постојати иснтитуционални одговор, како се она не би поновила.„Наш институционални одговор је уточиште, а то је снажна Република Српска која неће дозволити да се овако нешто понови“, закључио је Милић.Свети Стефан Дечански је преслава Спомен-црква у Пукишу, која је посвећена Светом Сисоју, као спомен на 104 Миросавачка мученика. У куполи храма је осликана и фреска са ликовима који симболизују страдалнике.