OДРЖАН СКУП О УКЉУЧИВАЊУ ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ У ОБРАЗОВНИ СИСТЕМ

Представници коалиције „Колоси“, која окупља 13 удружења особа са инвалидитетом из Лопара и Бијељине,одржали су у Лопарама округли сто на тему „Инклузија и инклузивна настава“.Перо Савић, предсједник Удружења параплегичара из Лопара које је организатор окупљања, је рекао да је на задњој сједници коалиције договорено да овај скуп буде одржан у Лопарама.„Позвали смо све представнике школа и предшколских и других установа, институција, као и представнике локалне заједнице и све који се баве овим проблемом и могу помоћи“, саопштио је Савић.Он је рекао да су у удружењу из Лопара и дјеца са посебним потребама и да је због њих организован скуп, како би се што боље приближила инклузивна настава онима који предају дјеци са посебним потребама.Начелник општине Лопаре Радо Савић је изразио задовољство што се разговара о веома важној теми за локалну заједницу.Он је подвукао да је то прилика да се чује шта се може урадити да се допринесе у процесу образовања дјеце која имају потешкоће у развоју и да се добра искуства примијене и у овој локалној заједници.Ранко Ракић, предсједник Одбора за образовање особа са инвалидитетом на подручју Бијељине је рекао да има много особа са инвалидитетом, те да се на њиховом образовању почело радити.„Када се ради о инклузији, само ћу рећи да је то процес који мора да се доведе до краја и да се од тих особа тражи онолико колико оне могу да дају и допринесу, те да је њихово мјесто међу нама“, појаснио је Ракић.Желимир Нешковић, директор Дома здравља Лопаре је упутио на начин како примарна здравствена заштита треба да се понаша у случајевима када открије да је дијете инвалидно и са посебним потребама.„Прије свега породични љекар, педијатар, односно служба за педијатрију у дому здравља треба да препозна дијете са посебним потребама, да с тим упозна породицу и да га на адекватан начин упути у одговарајућу установу“, закључио је Нешковић.