ТРАДИЦИОНАЛНА СЈЕЧА БАДЊАКА НА МАЈЕВИЦИ

У Прибоју код Лопара је организована традиционална сјеча бадњака, коју већ једанаесту годину заредом приређују Прибојска парохија и Мјесна заједница Прибој. Након сјече бадњак је довезен и унијет у црквену порту испред Храма рођења Пресвете Богородице у овом мајевичком мјесту.„Бадњак су моји парохијани одсјекли у близини Манастира у Рожњу“, рекао је протојереј-ставрофор Зоран Илић, парох прибојски. Он је саопштио да се приношење бадњака традиционално обавља на дан када се прославља Свети Игњатије Богоносац и позвао парохијане да се на Бадње вече окупе код Храма у Прибоју, када ће се бадњак наложити. Један од организатора сјече Горан Тасовац, замјеник начелника општине Лопаре, је изразио наду да ће бадњак свима донијети добро здравље, што је у овим годинама најпотребније. Он је свим православним вјерницима пожелио да Божић дочекају у миру, срећи и радости.Испред локалног парламента овом догађају су присуствовали одборници Желимир Нешковић и Љубиша Тошић.Одборник Нешковић је изразио задовољство што је присуствовао сјечи и приношењу бадњака, којим се чува вишевјековна традиција. „Општина Лопаре у оваквим активностима учествује тако што помаже свештенству и вјерницима, у организацији и финансијски, како би се Бадње вече прославило у свим храмовима на територији наше локалне заједнице“, додао је Нешковић. Предсједник Удружења „Корени“ Стојан Стевановић је рекао да је сјечење бадњака један од начина на који Срби чувају свој идентитет и да се он не смије препустити забораву. „Ово што сам данас видио овдје на Мајевици, у Прибоју указује да смо на добром путу да очувамо своју вјеру и традицију“, истакао је Стевановић. Вјерници су организовано принијели бадњаке и код храмова у Тобуту и Пељавама.