Обавјештење о раду суда у Лопарама

Поштовани грађани, обавјештавамо вас да од 01. фебруара 2017. године почиње са радом Одјељење Основног суда у Бијељини, са сједиштем у Лопарама.
Радно вријеме Одјељења у Лопарама је од 07:00 до 15:00 часова.
Пауза је од 09:30 до 10:00 часова.
Писарница, односно пријемна канцеларија, ради без прекида од 07:00 до 15:00 часова.
У Одјељењу у Лопарама ће се судити у грађанским предметима и то:
а) у свим грађанским споровима и
б) у ванпарничном поступку,
Чланом 3. Закона о измјенама и допунама Закона о ванпарничном поступку (“Службени гласник РС”, број 9/16) је предвиђено да суд повјерава нотару спровођење оставинског поступка у складу са одредбама овог закона, у року од 8 дана од дана пријема смртовнице из члана 102 овог Закона, осим у случају када неки од наследника захтјева спровођење поступка искључиво пред судом.
Чланом 6. истог Закона у ставу 4. стоји: да је нотар у позиву за рочиште дужан упознати насљеднике да могу поднијети захтјев за спровођење поступка искључиво пред судом, и то најкасније на првом рочишту.
У Одјељењу у Лопарама ће се поступати и у другим предметима, и то:
а) спроводити извршни поступак,
б) одређивати мјере обезбјеђења
ц) рјешавати у посебним поступцима, ако законом није другачије одређено,
е) пружати правну помоћ судовима у Босни и Херцеговини
ф) вршити послове међународне правне помоћи, ако законом није одређено да неке од тих послова врши Окружни суд,
г) вршити друге послове одређене законом.
Такође у Одјељењу у Лопарама ће се судити у:
прекршајним предметима и радити на пословима уписа у судски регистар Удружења грађана, фондација, невладиних организација и политичких партија.
У Одјељењу у Лопарама Основног суда у Бијељини ће се радити и надовјера докумената APOSTILLE печатом за употребу докумената у иностранству.
Приликом предаје захтјева за овјеру потребно је платити прописану судску таксу.
Сви поднесци, тужбе, жалбе, молбе и разна друга писмена предају се у пријемној канцеларији Одјељења у Лопарама, сваким радним даном од 07:00 часова до 15:00 часова, било да је пошта стигла лично или препорученом пошиљком.
Приликом пријема писмена, запосленик суда странци издаје потврду о пријему.
Приликом предаје документа потребно је платити прописану судску таксу.
Обавјештавање странака и других лица која покажу оправдан интерес, да се информишу о стању предмета, који није у ЦМС режиму рада предмета и предметима који су у ЦМС режиму рада, обављаће овлаштени референт за управљање предметима или референт за пријем поште и то:
– сваког радног дана од 07,00 до 15,00, за предмете који су у ЦМС режиму рада
– сваког радног дана од 10,00 до 14,00 сати, за предмете који нису у ЦМС режиму рада,
Странке у поступку и њихови пуномоћници могу разгледати списе, уз поднијету молбу.
Странка је дужна да поднесе молбу за разгледање списа која садржи број предмета, путем пријемне канцеларије Одјељења.
Референт за управљање предметима након одобрења молбе информише странку о времену када се списи могу разгледати.
Разгледање списа врши се сваког радног дана од 10,00 до 14,00 часова.
Контакт телефон Одјељења: 055/650-258
Предсједник Основног суда у Бијељини, Аид Ханушић, 055/224-910
Секретар Основног суда у Бијељини, доц. др Дијана Савић Божић, 055/224-910.